Auktion Synonymer Betyder Uttal

Vad betyder auktion, varianter, uttal och böjningar av auktion

Auktion synonym, annat ord för auktion, vad betyder auktion, förklaring, uttal och böjningar av auktion.

Vad betyder och hur uttalas auktion

Auktion uttalas aukt|ion [auk?o´n] och är ett substantiv -en -er.

Ordformer av auktion

Singular

auktion
obestämd grundform
auktions
obestämd genitiv
auktionen
bestämd grundform
auktionens
bestämd genitiv

Plural

auktioner
obestämd grundform
auktioners
obestämd genitiv
auktionerna
bestämd grundform
auktionernas
bestämd genitiv

Auktion är ett substantiv

Substantiv är en ordklass. Ord i denna ordklass betecknar abstrakta och konkreta ting och abstrakta begrepp. En vanlig minnesramsa (som också finns i många andra varianter) är "Substantiv är namn på ting, till exempel boll och ring". Exempel på substantiv är kaktus, sol, blomma, fotboll och lamm.

Andra språk

Auktion på Engelska

  • auction - a public sale of property to the highest bidder, auctioneer, buy (something) at a compulsory auction

Hur används ordet auktion

  1. Att fönstergardiner förekommit finns dokumenterat i inventarieförteckningar från 1600-talet enligt Nationalencyklopedin (avser sannolikt Sverige). Och enligt tidningen Antik och Auktion nr 9:2004 finns ännu äldre belägg för förekomst av gardiner på kontinenten. Gunnar Hazelius-Bergs bok "Gardiner" från 1962 berättar om hur Filip V av Frankrike beställde gardiner redan 1316 till fyra fönster för slottet Chevauchesuel inför sin kröning. De ska ha varit tillverkade i något som kallades serge, en blandning av bomull och silke. Några decennier senare uppges att kungen av England köpte elva alnar lärft till fönstren i sitt rum, och 1380 hade Karl V av Frankrike azurblå lärftgardiner. Förmöget borgerskap i mellaneuropa antas ha haft gardiner, men knappast i "de breda folklagren". Samma artikel berättar att det 1617 finns dokumenterat att Örebro slott hade fyra fönsterförhängen och att det i Ebba Brahes bouppteckning från 1674 omnämns blåa, röda och svarta gardiner i lärft och rask (eventuellt en kypertteknik) i glansigt ylletyg med vaxad yta). (källa)
  2. 2007: Guldmynt på 100 kg präglades av Kanadas Kungliga Myntverk, Royal Canadian Mint. Myntet skapades i fem exemplar och noterades som världens största i Guiness rekordbok. Kungliga Myntkabinettet och Mynthuset Sverige visade upp ett av de fem mynten i Stockholm i mars 2009. Ett annat av jättemynten såldes på auktion i Wien i juni 2010. (källa)
  3. auktionskommissarie, person med fullmakt att ansvara för och genomföra en auktion. (källa)
  4. Med kommissionär avses en fysisk eller juridisk person som i eget namn men för en annan persons räkning köper eller säljer varor och tjänster. Vanliga exempel på kommissionärer är auktionsfirmor som på uppdrag säljer föremål på auktion, e-handlare som köper varor åt konsumenter genom s.k. dropshipping och fondkommissionärer som handlar med värdepapper för sina uppdragsgivares räkning. (källa)
  5. När privat lokalradio etablerades i Sverige fördelades sändningstillstånden genom en öppen auktion. Uppräknade för inflation utgör dess bud ofta de koncessionsavgifter som betalts sedan tillståndet började gälla. (källa)
  6. Orderdjup (eller orderbok) är ett uttryck som förekommer vid börshandel, till exempel aktiehandel. Handeln på en börs är organiserad som en auktion där köpare och säljare möts. Efter varje avslut finns det tre priser: senaste avslut (till exempel 115,00), vad lägsta säljare begär (till exempel 115,25) och vad högsta köpare är villig att ge (till exempel 114,75). (källa)
  7. Regler om samäganderätt i Sverige finns i lagen (1904:48 s.1) om samäganderätt. Alla delägarna måste vara överens om varje åtgärd som skall göras med det som ägs gemensamt. Varje delägare kan med andra ord hindra de andra delägarna från att sälja eller reparera egendomen. Endast nödvändiga och brådskande åtgärder får utföras utan godkännande av de andra delägarna. Om delägarna inte kan enas om hur egendomen ska förvaltas kan en god man utses av rätten på begäran av någon av delägarna. Envar delägare kan hos tingsrätten begära att godset för gemensam räkning säljs på offentlig auktion. I så fall ska tingsrätten också utse en god man. (källa)
  8. De används också för att hantera att statens inkomster och utgifter är ojämnt fördelade över året. Till exempel betalas oftast extra mycket skatter in i december, februari och maj medan pensioner och löner till statligt anställda betalas ut med samma belopp varje månad. För denna likviditetsförvaltning använder Riksgälden också repor och bankplaceringar (s.k. deposits) samt i vissa fall statsskuldväxlar med särskilt anpassad löptid som ges ut vid sidan av de vanliga auktionerna. Det kommer alltså ges ut statsskuldväxlar även då statens budget går med överskott. (källa)
  9. Tradera är en av Sveriges största marknadsplatser med över 2 miljoner medlemmar (2015). Tradera grundades 1999 av Kaplans Auktioner, men köptes upp av den internationella E-handelskoncernen Ebay 2006. Under 2015 delades Ebay och Paypal upp i två fristående bolag, och Tradera ingår sedan våren 2015 i Paypal. På Tradera finns omkring tre miljoner varor. Tradera var inledningsvis en auktionssajt men är nu en e-handelsplats där det går att handla både nya och andrahandsobjekt via såväl auktion som till fast pris, av både privata och kommersiella aktörer. (källa)
  10. Världens största hittills kända piemontesertryffel vägde närmare 1,9 kilogram när den grävdes upp i italienska Umbrien i december 2014. En piemontesertryffel som hittades i närheten av Pisa i december 2007 och vägde ett och ett halvt kilogram såldes på auktion för 330 000 dollar. En annan piemontesertryffel som vägde 750 gram hittades i norra Italien såldes för 143 000 euro. (källa)

Phonetiskt närliggande ord

Sök bland ca 39000 synonymer samt ca 88000 ordförklaringar. Skriv ordet och tryck Enter.

Den här webbplatsen använder cookies för att förbättra användarupplevelsen. Läs mer om vår dataskyddspolicy.