Auktionsbridge Synonymer Betyder Uttal

Vad betyder auktionsbridge, varianter, uttal och böjningar av auktionsbridge

Auktionsbridge synonym, annat ord för auktionsbridge, vad betyder auktionsbridge, förklaring, uttal och böjningar av auktionsbridge.

Vad betyder och hur uttalas auktionsbridge

Auktionsbridge uttalas aukt|ions|bridge och är ett substantiv.

Ordformer av auktionsbridge

Singular

auktionsbridge
obestämd grundform
auktionsbridges
obestämd genitiv
auktionsbridgen
bestämd grundform
auktionsbridgens
bestämd genitiv

Auktionsbridge är ett substantiv

Substantiv är en ordklass. Ord i denna ordklass betecknar abstrakta och konkreta ting och abstrakta begrepp. En vanlig minnesramsa (som också finns i många andra varianter) är "Substantiv är namn på ting, till exempel boll och ring". Exempel på substantiv är kaktus, sol, blomma, fotboll och lamm.

Hur används ordet auktionsbridge

  1. Redan på 1500-talet spelades Triomfi i Italien och La Triomphe i Frankrike. Under 1600-talet blev detta känt som Trumph i England. Dessa spel saknade sannolikt standardiserade regler, liksom Whisk, ett spel som omnämnes av en John Taylor 1621. År 1728 fastslogs regler för Whist i engelska Folkestone och 1743 följde läroboken Short Treasite, skriven av Esmund Hoyle (1672–1769, han blev 97 år gammal). I 1800-talets England blev Whist (i bemärkelsen "fyrmans parwhist") populärt. Vissa regelrevisioner förekom dock. 1864 kom Bridgewhist, vilket dock inte slog ut klassisk Whist. Ett spel som kallades Bridge uppkom strax före år 1900. Detta var dock det spel som numera avses med Auktionsbridge. Tiden 1900–1927 vann detta spel ett ökande intresse, och spreds i hela Europa och I Amerika. Denna (nu förlegade) form av Bridge saknade motivation att bjuda högre än motståndarna (den så kallade "Auktionen"),och att till exempel spela hem alla sticken genom att deklarera detta i förväg saknade relevans. Man stannade budgivningen, vid den punkt där motståndarna inte bjöd över - oavsett hur bra korten än var. (källa)
  2. Auktionsbridge är ett kortspel som utvecklades från whist omkring förra sekelskiftet, och som då snabbt vann popularitet. Men sedan kontraktsbridge uppfanns i slutet av 1920-talet övergick populariteten snabbt till det nya, mer finessrika spelet. Med termen bridge avses sedan länge uteslutande kontraktsbridge. (källa)

Sök bland ca 39000 synonymer samt ca 88000 ordförklaringar. Skriv ordet och tryck Enter.

Den här webbplatsen använder cookies för att förbättra användarupplevelsen. Läs mer om vår dataskyddspolicy.